Svært ved at finde den rette webadresse til A.P. Møller-Mærsk koncernen?

Her samler vi relevante links til koncernens mange datterselskaber.

Den øgede satsning på digital information var oplagt i takt med Internettets betydning som primær kontaktflade, men det afspejler også den øgede åbenhed i koncernen.

Det er en hurtig, effektiv og ressourcebesparende kommunikationsform. Og det er bestemt ikke kun moderselskabet, der tog den digitale kommunikationsplatform til sig.

Ser man på hele koncernen findes en lang række websites for de enkelte forretningsområder med information, nyhedsbreve, pressemeddelelser, billedmateriale og kontaktoplysninger.

Container Business

Maersk Line www.maerskline.com
APM Terminals www.apmterminals.com
Damco www.damco.com
Damco Distribution Services Inc. www.damcocustomsservices.com

Anden skibsfart

Maersk Tankers www.maersktankers.com
Svitzer www.svitzer.com
Safmarine Container Lines www.safmarine.com
Maersk Broker www.maerskbroker.com
Maersk Supply Service www.maersksupplyservice.com
Maersk Line, Limited www.maersklinelimited.com

Olie & Gas

Mærsk Olie & Gas www.maerskoil.com
Maersk Drilling www.maersk-drilling.com
Egyptian Drilling Company www.egyptian-drilling.com

Detailhandel

Dansk Supermarked www.dsg.dk
Føtex www.fotex.dk
Bilka www.bilka.dk
Netto www.netto.dk
F. Salling A/S www.salling.dk

Øvrige

A.P. Møller – Mærsk A/S www.maersk.dk
Mærsk Container Industri A/S www.mcicontainers.com
Star Air A/S www.starair.com
Maersk Training www.maersktraining.com
Danske Bank www.danskebank.dk
Maersk Fluid Technology, Inc. www.maerskfluid.com
Maersk Oil Trading www.maerskoiltrading.com
Om Mærsk Mc-Kinney Møller www.mmm.maersk.com/da/
A.P. Møller Fonden www.apmollerfonde.dk


Mærsk Skibsrederen